روز پنجم: میز کار خود را از شب قبل آماده کنید!

میز کار خود را از شب قبل آماده کنید

یکی از موانع بهره‌وری این است که صبح بیدار می‌شوید و نمی‌دانید که اولین کاری که باید امروز انجام دهید چیست. بنابراین به صورت ناخودآگاه تابع کلیشه‌های رفتاری خود خواهید شد و دوباره بعد از چند ساعت به خود می‌آیید و می‌بینید که وقت زیادی از روز را هدر داده‌اید.

برای جلوگیری از این کار یک روش خیلی ساده وجود دارد که در این نوشته به آن می‌پردازم.

میز کار خود را از شب قبل آماده کنید

مفهوم میز کار

چنان که قبلاً توضیح داده‌ام، این وبلاگ یک وبلاگ آموزشی است و لذا تمام مثال‌ها حول و حوش آموزش و یادگیری می‌چرخند. در این بخش از «میز کار» صحبت می‌کنی؛ گو اینکه قرار است مهم‌ترین کار شما حول و حوش یادگیری، نوشتن، خواندن یا فعالیتی مانند آن باشد که با میز کار طرف هستید.

ولی خوب مفهوم میز کار آن قدرها هم محدود نیست؛ تمام شغل‌های فنی هم از این اصطلاح استفاده می‌کنند، در اداره‌ها هم این مفهوم کاربرد دارد. پس ابتدا به ساکن از شما می‌خواهم مفهوم میز کار را در ذهن خود به گسترده‌ترین حالت آن در نظر بگیرید.

آماده کردن میز کار

اما آماده کردن میز کار یعنی چه؟ برای این کار باید به یادداشت‌های خود در دفتر موفقیتتان مراجعه کنید و ببینید در حال حاضر مهم‌ترین گامی که باید بردارید چیست. دفتر موفقیت هم همانی بود که در یادداشت شمارۀ یک راجع به آن صحبت کردیم.

به طور مثال مهم‌ترین گام شما در حال حاضر یادگیری گرامر از روی کتاب ESS است. در این صورت باید تمام چیزهای مزاحمی که روی میز کار است را بردارید. یک کتاب آن هم گرامر ESS روی میز باشد. به جز آن، تنها چیزی که نیاز دارید کاغذ و قلمی است که به یادگیری شما کمک کند.

هر کتاب و دفتر دیگری و به طور کلی هر وسیلۀ دیگری که ممکن است تمرکز شما را به هم بزند را از روی میز بردارید.

فردا صبح وقتی به میز کار نگاه می‌کنید تنها چیزی که به ذهن خطور می‌کند این است که سراغ آن کتاب بروید و خواندن گرامر را شروع کنید.

هر چند که این نکته خیلی ساده و بدیهی به نظر می‌رسد اما باید بدانید که اساسی‌ترین مانع انجام نشدن کارها و بلکه شروع نشدن کارها همین است که میز کار به قدری شلوغ است که ذهن ما به جهت‌های مختلفی پراکنده می‌شود. حتی برای درمان اهمالکاری هم همین روش را توصیه می‌کنند.

راهبرد کلیدی برای افزایش بهره‌وری فردی و سازمانی

از میز کار فراتر بروید

از میز کار فراتر بروید و برای تمام اتاقی که در آن کار یا مطالعه می‌کنید همین روند را پیش بگیرید. هر چیزی که فعلاً نیاز نیست و به برنامۀ شما ربطی ندارد را در جایی دور از دسترس یا دور از چشم بگذارید و چیزهایی که مرتبط به کارها و برنامه‌های فعلی شما هستند را در مقابل چشم و دسترس قرار دهید.

به این ترتیب وقتی داخل اتاق می‌شوید، تمام اتاق به علاوۀ میزکارتان به شما گوشزد می‌کنند که باید سراغ چه کارهایی بروید. همین نظم جدیدی که به اتاق و میز کار می‌دهید، به طور خودکار شما را به سمت انجام دادن کارهای مهم هدایت می‌کند.

تمرین امروز

تمرین امروز خیلی ساده است. فقط کافیست مطالبی که در دو بند بالا توضیح دادم را روی میز کار و اتاق خود پیاده‌سازی کنید.

  • دفتر موفقیت خود را ورق بزنید و ببینید در حال حاضر مهم‌ترین و اساسی‌ترین گامی که باید برداشته شود تا شما به هدف خود برسید چیست؟
  • میز کار خود را طوری مرتب کنید که فردا برای شروع روز کاری، مستقیم سراغ انجام مهم‌ترین کار بروید.
  • اتاق‌تان را طوری مرتب کنید که همه چیز در راستای گام‌ها و برنامه‌های مهم شما باشند. چیزی که نوعی حواس‌پرت‌کن محسوب می‌شود را فعلاً از مقابل چشم بردارید.

هر سؤالی دارید در قسمت کامنت‌ها مطرح کنید یا از طریق ایمیلی که در صفحۀ تماس با من هست آن را با من در میان بگذارید.

تماس با من

شاد و پیروز باشید

در همین زمینه


برای اطلاع از جدیدترین مقاله‌ها، فیلم‌ها و همچنین کدهای تخفیف در خبرنامۀ سایت ثبت‌نام کنید.


Photo by Toa Heftiba on Unsplash

ackground psd created by freepik – www.freepik.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *