اگر برای یادگیری وقت نمی‌گذارید، هیچ وقت خوشبخت نمی‌شوید!

اهمیت یادگیری در دنیای امروز

افرادی که زندگی در جا می‌زنند و هرگز نمی‌توانند سطح درآمد و روابط خود را بالا ببرند، ویژگی‌های مشترک زیادی دارند. اما به نظر من مهم‌ترین ویژگی که بر ویژگی‌های دیگر می‌چربد و حتی روی آن‌ها تأثیر مستقیم می‌گذارد این است که این افراد برای یادگیری وقت نمی‌گذارند.

اگر افراد در هر زمینه‌ای که مشغول به فعالیت هستند یادگیری را جدی بگیرند، شانس موفقیت آن‌ها چند برابر می‌شود. من هیچ روشی بهتر از یادگیری برای ارتقاء فردی و حرفه‌ای ندیده‌ام.

یادگیری البته به معنی حفظ کردن مشتی اطلاعات نظری و ذهنی نیست. یادگیری «یک فرایند زمان‌بر» است که نتیجۀ آن تغییر رفتار ما در یک یا چند زمینۀ هدف است.

فردی که پیتزا می‌فروشد، فردی که قهوه می‌فروشد، یک معلم، یک برنامه‌نویس، یک راننده تاکسی و … هر کسی در هر شغلی با یادگیری تبدیل به فردی کارامدتر خواهد شد.

به این چند سؤال مهم پاسخ بدهید:

 1. شما چقدر یادگیری را جدی می‌گیرید؟
 2. چقدر برای یادگیری وقت می‌گذارید؟
 3. آخرین «چیزی» که یاد گرفتید و مستقیماً به شغل، حرفه یا تخصص شما مربوط بوده است چیست؟
 4. برنامۀ یادگیری شما برای یک سال آینده چیست؟
 5. چه چیزی یا چیزهایی هستند که مدت‌های زیادی است که باید آن‌ها را یاد بگیرید ولی یا اقدامی نکرده‌اید یا اقدام شما موفقیتی در پی نداشته است؟

نکتۀ نهایی دربارۀ یادگیری

 • یادگیری «فقط» شرکت در این کلاس و آن کلاس نیست!
 • یادگیری «فقط» دنبال کردن چند صفحۀ اینستاگرامی یا کانال یوتیوبی نیست!
 • یادگیری «فقط» دانلود کردن یک سری فیلم و تماشای سرسری آن‌ها نیست!

همۀ این‌ها می‌توانند ابزاری برای رسیدن به یادگیری باشند، اما خود یادگیری یک «رفتار» است. رفتاری که باعث تغییر نگرش، یا بالا رفتن سطح مهارت ما در زمینه‌ای خاص می‌شود.

مثال

برای یادگیری زبان انگلیسی، شرکت کردن در یک کلاس، دیدن فیلم‌های آموزشی و غیره به تنهایی کافی نیست. بلکه باید رفتارهایی مانند گوش دادن به فایل‌های صوتی، خواندن متن‌های انگلیسی با صدای بلند، انجام دادن تمرین‌های گرامر و نوشتن، صحبت کردن و … را تکرار کرد تا به یادگیری رسید. به صِرف اینکه چند هزار لغت و اصطلاح در ذهن داریم یک زبان یادنگرفته‌ایم.

چه آموزشی ما را به یادگیری می‌رساند!

آموزش‌دهنده با طلا فروش چه فرقی دارد؟ هر دو در یک جامعه زندگی می‌کنند و هزینه‌های زندگی برای هر دو گروه یکسان است. بنابراین وقت و تخصص هر دو ارزشمند است.

آموزشی باعث «یادگیری عمیق و تأثیرگذار» خواهد شد که هم جامع باشد و هم روی رفتارهای شما تأثیر بگذارد.

مثال

 • آموزش ریاضی باید به شما قدرت حل مسأله بدهد. اگر آموزشی را گذراندید ولی هنوز در مواجه با مسائل امتحان پایان‌ترم کاری از پیش نمی‌برید، آن آموزش به چه درد شما خورده است؟
 • آموزش زبان انگلیسی باید رفته رفته شما را به جایی برساند که بتوانید حرف بزنید، بخوانید، بنویسید و صحبت‌های نسبتاً طولانی یک انگلیسی زبان را بفهمید، اگر این اتفاقات نیفتاد، حفظ کردن چند هزار لغت و اصطلاح چه دردی از شما دوا می‌کند؟
 • گذراندن دورۀ باریستا باید به شما یاد بدهد که انواع قهوه (و هر نوشیدنی که هدف دوره بوده است) را  به خوبی و به درستی تهیه کنید، اگر نتوانید چند نوع قهوه را به درستی تهیه کرده به مشتری ارائه دهید، آن دوره به چه درد شما خورده است؟

و هزاران مثال دیگر!

حالا خود را جای آموزش‌دهنده‌ای بگذارید که قرار است یک آموزش جامع و تأثیرگذار تهیه کند. زمانی که باید برای تهیه این آموزش اختصاص داد، تخصص و تجربه‌ای در طی سال‌هایِ سال به دست آمده است و با شما به اشتراک گذاشته می‌شود و بالاخره نتیجۀ آموزش که باعث موفقیت تحصیلی و شغلی شما خواهد شد؛ همه با هم روی قیمت نهایی محصول آموزشی تأثیر مستقیم دارد.

در مقابل آموزش‌دهنده‌هایی هستند که به صورت کلی و بدون وارد شدن به جزییات کلیدی، فقط دانسته‌های خود را مرور می‌کنند و آن به فروش می‌رسانند. از این آموزش‌ها تا دلتان بخواهد همه جا هست. اما نتیجۀ آن چیست؟

هدف چنین آموزش‌دهنده‌هایی فقط فروش در تیراژ بالاست، لذا آموزش‌های خود را با قیمت پایین ارائه می‌دهند. برای شما هزینۀ اصلی این است زمان می‌گذارید و چیزی یادنمی‌گیرید.

گروهی هم از ارائه آموزش رایگان اهداف دیگری دارند. این گروه برای جذب تبلیغات یا هر چیز دیگری، محتوایی ارائه می‌دهند که افرادی را گرد هم آوردند.

آیا خود شما حاضرید چیزی که باعث موفقیت شغلی و تحصیلی فردی می‌شود را با زحمت و صَرف وقت زیاد تهیه کنید و رایگان در اختیار او بگذارید؟

صنعت «ویدئو فروشی» و «تبلیغات» دو صنعت پر درآمد هستند که معمولاً از بستر آموزش برای کار خود استفاده می‌کنند. و شما نباید فریب این دو گروه را بخورید.

بزرگترین دست‌آورد یک آموزش خوب، صرفه‌جویی در زمان است. آموزش خوب عمر شما را ذخیره می‌کند و جلو دوباره‌کاری، ندانم‌کاری و اتلاف وقت شما را می‌گیرد.

هزینه‌های آموزش بد

نتیجه‌گیری

در هر زمینه‌ای مشغول به فعالیت هستید، برای یادگیری اهمیت زیادی قائل شوید.

برای یافتن دورۀ آموزشی خوب و مفید وقت بگذارید و بر اساس معیارهای سطحی و ظاهری و بر مبنای قیمت دوره تصمیم نگیرید. این را از خود بپرسید که این آموزش جامع و مفید هست و سطح مهارت‌های مرا ارتقاء می‌دهد؟

مطالعۀ بیشتر


اگر دوست دارید همیشه اولین نفری باشید که از به روزرسانی‌های سایت مطلع می‌شوید، لطفاً ای‌میل خود را در قسمت زیر وارد کنید.

School psd created by freepik – www.freepik.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *