افزایش عملکرد: معرفی یک کتاب خیلی خوب

افزایش عملکرد

چگونه کارهای یک هفته را در یک روز انجام دهیم؟

 • نام کتاب: افزایش عملکرد
 • نویسنده: ژان بقوسیان
 • ناشر: انتشارات کلید آموزش
 • سال و نوبت چاپ: چاپ چهارم – 1400
 • آدرس سایت نویسندۀ سایت: modiresabz.com

از مقدمۀ کتاب افزایش عملکرد

«هر روز که علم پیشرفت می‌کند و ارتباطات بیشتر می‌شود، دستاوردها و عملکرد شخصی افراد کاهش می‌یابد. اغلب مردم جهان بسیار خسته‌تر و بی‌حوصله‌تر از گذشته هستند و به سختی می‌توانند بر انجام یک کار بزرگ تمرکز کنند.

این موضوع دلایل مختلفی دارد و به موارد فراوانی بستگی دارد: از آلودگی هوا گرفته تا افزایش اطلاعاتی که در روز با آن‌ها برخورد می‌کنیم …

زندگی بسیار کوتاه‌تر از آن است که سال‌ها بدون دستاوردی قابل توجه سپری کنیم. امیرکبیر فقط سه سال وزارت کرد و در همین مدت کوتاه مدرسۀ دارلفنون را تأسیس کرد، روزنامۀ وقایع اتفاقیه را منتشر کرد، قراولخانه ایجاد کرد و اصلاحات اجتماعی بزرگی انجام داد. آیزاک آسیموفِ نویسنده، در طول زندگی خود بیش از 500 کتاب نوشت!

ما در این کتاب دربارۀ تبدیل شدن به دستگاهی که بازده بالایی دارد و کارهای زیادی انجام می‌دهد، صحبت نمی‌کنیم. شادابی و سلامتی ما به عوامل مهمی مانند داشتن دوستی‌های ارزشمند، تفریح و استراحت بستگی دارد. نظر من این است که می‌توان در طول روز کار بسیار پرمعنا و قابل توجهی انجام داد و سپس با انرژی فراوان به خانه رفت و با خانواده و دوستان اوقات خوشی را سپری کرد. اگر به دنیال چنین زندگی هستید این کتاب دقیقاً برای شما نوشته شده است.

کتاب «افزایش عملکرد» فقط دربارۀ افزایش لحظه‌ای عملکرد در محل کار صحبت نمی‌کند. هر فردی شاید به شکل لحظه‌ای عملکرد بسیار بالایی داشته باشد. کمتر از 5 درصد افرادی که نواختن گیتار را آغاز می‌کنند، یادگیری را آن قدر ادامه می‌دهند تا یک آهنگ را به طور کامل فرابگیرند. 95 درصد بقیه بر اثر شوق لحظه‌ای تصمیم به فراگیری گیتار می‌گیرند و البته قبل از یادگیری حتی یک آهنگ، از ادامۀ کار منصرف می‌شوند.

در این کتاب از عملکرد پایدار صحبت می‌کنیم، یعنی صرف نظر از اتفاقات و شرایط بتوانیم عملکرد معقول و قابل توجهی داشته باشیم…»

ژان بقوسیان

تجربۀ خود من چیست؟

در طی این سال‌هایی که به عنوان مدرس ریاضی مشغول به کار بوده‌ام خیلی پیش آمده که فردی از من خواسته تا به او مشاورۀ تحصیلی هم بدهم.

من البته به اندازه‌ای که تخصص و تجربه داشتم می‌توانسته‌ام به آن‌ها کمک کنم. ولی نقطۀ مشترک تمام افرادی که به من مراجعه می‌کردند این بود که عملکرد بسیار پایینی داشتند و نمی‌دانستند چه باید بکنند.

در چنین موقعیتی یک تصور ابتدایی وجود دارد که فکر می‌کنیم باید «مدیریت زمان» بیاموزیم و اگر مهارت ما در مدیریت زمان ارتقاء یابد، دیگر مشکل حل می‌شود. و باز در همین مرحله است که اکثر افرادی که مشاورۀ تحصیلی می‌دهند یک رفتار کلیشه‌ای و بسیار مضر دارند و آن هم اینکه یک کاغذ برمی‌دارند و آن را جدول‌بندی کرده و برای ساعات روزانه و روزهای هفته، خانه‌های جدول را از نام درس‌ها و فعالیت‌ها پر می‌کنند! که البته یک تلاش منجر به شکست است.

نه اینکه مدیریت زمان لازم نیست، بلکه کافی نیست. من طبق تجربۀ خودم دریافته بودم که فاکتور مهم‌تری هست که اگر آن را درنیابید، مدیریت کردن زمان از اصل و اساس بی‌معنی است. آن هم مدیریت رفتارهای روزمرۀ خودتان است. مدیریت عادت‌ها و رفتارها تأثیر خیلی مهم‌تری روی افزایش عملکرد دارد تا مدیریت زمان.

قسمت مهمی از این کار همین است که به خیلی چیزها نه بگویید و خیلی چیزها را از زندگی حدف کنید. این گام مهم‌ترین و مؤثرترین قدمی است که می‌توانید برای زندگی خود بردارید.

پس ابتدا قبل از هر چیزی، تا می‌توانید زوائد را حذف کنید. وقتی به اندازۀ کافی زوائد را حذف کردید، باز زوائد بیشتری را حذف کنید. در این صورت وقت قابل توجهی در طول روز دارید تا به فعالیت‌های اصلی و مهم زندگی خود بپردازید.

این کتاب در این مرحله به شما می‌آموزد که چگونه یک عملکرد پایدار داشته باشید تا بهترین و بیشترین نتیجۀ ممکن را کسب کنید. کتاب یک کتاب متداول انگیزشی با جملاتی قشنگ و سطحی نیست! بلکه حرف‌های علمی و مستندی به شما ارئه می‌دهد که شما باید بعد از خواندن هر بخش سعی کنید قسمتی از رفتارهای روزانه خود را کمی بهتر کنید.

نگاهی به سرفصل‌های کتاب افزایش عملکرد

 • فصل اول: رازهای افزایش عملکرد
 • فصل دوم: شارژ انرژی فیزیکی
 • فصل سوم: شارژ انرژی احساسی
 • فصل چهارم: شارژ انرژی فکری
 • فصل پنجم: شارژ روحیه
 • فصل ششم: ساخت عادت‌های عمیق
 • فصل هفتم: مدیریت زمان کاربردی
 • فصل هشتم: افزایش بیشتر عملکرد

لینک خرید کتاب افزایش عملکرد: سایت مدیر سبز

در همین زمینه


اگر دوست دارید همیشه اولین نفری باشید که از به روزرسانی‌های سایت مطلع می‌شوید، لطفاً ای‌میل خود را در قسمت زیر وارد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *